Takım Spotu: Barcelona ve Johan Cruyff’ın ilk La Liga başlığı

La Liga ve Copa del Rey zaferlerinin şerefine bu haftaki Spotlight Takımı FC Barcelona’ya odaklanacak.

Haftasonunda Levante’ye yenik düşen yenilgiye rağmen, Katalan kulübü final kupasında Sevilla 5-0’yu vurarak lig şampiyonluğunu seyretti.

Bunu akılda tutarak, bu baskı Barca’nın en büyük La Liga kampanyalarından birine bakacak ve 2008-09 sezonunda, takvim yılında altı kupa topladıklarında değil.

Johan Cruyff’ın gelişi

1973-74 döneminde, kulübün geleceği için bir emsal teşkil eden kampanya, şiddetli kuraklığa son veren sezon, Barca’nın eski rakiplerini Real Madrid’i 5-0 yendiği ve elbette ilk defa Blaugrana kitinde yakın tarihte en önemli adam oynadı.

Johan Cruyff’un Katalanya’daki ilk sezonu oldu ve Ajax’tan 1973 yazında 920.000 £ ‘luk rekor bir ücret karşılığında taşındı.

Hollandalı, Ballon d’Or’u anavatanında kazanmıştı ve şimdi 14 yıldır ilk kez Barcelona için La Liga unvanını kazanmaya yardım etmekle görevlendirilmişti. Ben hayal kırıklığına uğratmadı.

OKUYUN: Arda Turan, resmi saldırıyı müteakip 16 oyun yasağı verdi

Cruyff, Carles Rexach ve Marcial Pina’nın da dahil olduğu üçlü hücumdan oluşuyordu.

Ölümcül ikilisi Barcelona’yı La Liga’ya götürdü

Martial ve Cruyff başta olmak üzere orta saha oyuncusu olarak görev yapan çift, ligde birleşik 33 gol attı ve eskiden sadece La Liga’nın en skorer ismi olan Sporting Gijon’un Quini için Pichichi kupasını kazanma şansını kaçırdı.

Ancak, inanılmaz bir şekilde, Real Madrid’in sekizinci sıraya girdiği sezon, Los Angeles’a karşı 5-0 mağlup oldu.

Real Madrid, Copa del Generalisimo finalinde Barca 4-0 yenerek intikam aldı ancak Katalan kıyafetinin gerçek değerini gösterdiği Birinci Bölüm oldu.

Bir başka eski oyuncu ve Ajax koçu olan müdür Rinus Michels tarafından Cruyff’un imzası, o zamanlar Barselona’da ihtiyaç duyulan bir ustalık ve bir kişi olduğunu kanıtlamıştı.

1960’dan bu yana ilk La liga unvanıydı ve 11 yıldan daha fazla kazanamayacaklardı, Barca’da yeni bir başlangıcın başlangıcıydı ve bugün hala bir kulüp.

Barselona’nın yeni başlangıcı

Hollandalı öğretmenin gelişi, kulübüne ve şehre olan ilişkisine başladı. Cruyff kendisini Katalan kültürüne ve Barcelona ile olan ilişkisi üzerine, Michels’in öğretilerinden takip ettiği bir yönetici olarak entegre etti.

OKUYUN: Barcelona 5-1 Villarreal: Iniesta ve Dembele, Barcelona’yı yenilmez sezonuna yaklaştı

Bir La Liga unvanı olan bir oyuncu, bir yönetici olarak dikkat çeken başarıları, dört ligi kazandıran kupalar ve diğer ödüller arasında bir Avrupa kupasıyla gölgede kaldı. Cruyff ayrıca Barca’nın gençlik akademisi La Masia ve onların futbol tarzını şekillendirmeye de yardımcı oldu.

En son Altın Nesil, çalışmasının son ürünlerinden biriydi, eski prodigisi Josep Guardiola’nın koçu olduğu gibi, Andres Iniesta, Xavi ve Lionel Messi gibi insanlar da güvenilir ve heyecan verici bir üçlüye dönüştü.

Yine de, hepsi Cruyff’un ilk sezonunda, yıllarca kalp atışına son verdiğim ve Real Madrid’in lig şampiyonluğundan sonra lig şampiyonluğunu gördüğüm ilk sezondan kaynaklandı. Yeni Barselona’nın başlangıcıydı.

Check Also

Her mağlubiyetten sonra ağlamayan başkanınız var, daha ne istiyorsunuz?

Her mağlubiyetten sonra ağlamayan başkanınız var, daha ne istiyorsunuz?

Her mağlubiyetten sonra ağlamayan başkanınız var, daha ne istiyorsunuz? Gerçektende diğer kulüplere ve takımlara ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir