Read invites England to

Resim: Dünya Ragbi / Richard Heathcote / INPHO

Resim: Dünya Ragbi / Richard Heathcote / INPHO

YENİ ZELANDA KAPSAMI Kieran Read, Eddie Jones’un yargılanan herkes için ön maç yapabilmesinin ardından Eddie Jones’un yargılanmasının ardından yarın (3’üncü, Sky Sports’taki) Twickenham’da Haka’ya yanıt olarak İngiltere’nin “istediklerini yapabilir” diyor.

Bir Maori mücadelesi olan Haka, uzun süredir hüküm süren dünya şampiyonları olan Yeni Zelanda’nın başlangıç ​​rutininin bir parçasını oluşturdu.

Twickenham’da geçen İngiltere-Yeni Zelanda çatışmaları, ev sahiplerinin Haka’yı “Swing Low, Sweet Chariot” adlı kendi marşlarının bir yorumuyla boğmayı denediklerini gördüler.

Ama Jones, Avustralya ve Japonya’dan sorumlu olanları da kapsayan uzun bir kariyerinde Haka’nın görüşüne ve sesine alışmıştı, zekice yaklaşan zihninde son şeyin olacağı konusunda ısrar etti.

Jones, “Oyunun bu aşamasında, Spice Girls’i oynuyor olabilirler ve ne oynandığını bilmiyordum” dedi.

“Onlar geri dönüş yapıyorlar, Spice Girls değil mi?” Diye ekledi, ilk kez 1990’larda grafik başarısı elde eden kız grubunu ekledi.

“Belki o zaman şarkı söyleyebilirlerdi. Benim için hiçbir ilgim yok ”dedi.

Jones’un yorumları Yeni Zelanda’nın Londra’daki Cuma’daki ekibine verildi. “Haka’yı zorlu bir görev olarak görüyoruz, ama daha çok takım olarak bağlanıyoruz.

“Muhalefet istediklerini yapabilir. Yeni Zelandalılar olarak bizim için oyun tarihinin bir parçası.

“Kesinlikle tekmeleyeceğim ve eminim kalabalık da var. Şarkı söyleyip söyleyemedikleri, atmosfere katkıda bulunur.

“Benim için bu oyunun harika bir parçası,” diye ekledi sekiz numara.

Yine de tüm Jones’un Japonları için, muhalif takımların Haka’ya nasıl tepki verdikleri sorusu uzun zamandır sıkıntılı bir konu olmuştur.

Willie Anderson takımını 1989’da Haka’ya götürüyor. Kaynak: Billy Stickland / INPHO < / span>

1989’da, İrlandalı kaptan Willie Anderson’ın oyuncuları silahlarını bağladılar ve Haka’ya doğru ilerlediler; ancak Yeni Zelanda’nın Dublin’de 23-6 galibiyetini durdurmasına engel olmadı.

İki yıl sonra, bir Dünya Kupası yarı finalinden önce, Avustralyalı büyük David Campese Haka’yu tamamen reddetti ve kendi mesajlarının arkasında topu tekmelemeyi tercih etti.

Finalde Fransa’yı yenmeden önce Wallabies kazandı.

Lions’ın kaptanı olan Brian O’Driscoll, 2005 yılında yapılan ilk testin öncesinde geleneksel beyaz tüyün toplanmasını sembolize ederek havada bir bıçak ağzı atmayı denedi. Birçok kişi bunu bir saygı eksikliği ve bir dakika içinde aldı. O’Driscoll’un turu, Yeni Zelandalı kaptan Tana Umaga’nın tartışmalı ‘mızrak’ mücadelesinin ardından sona erdi.

Fransa, Auckland’daki 2011 Dünya Kupası finalinde Yeni Zelanda’ya karşı 8-7’lik bir can kaybı yaşanmasından önce verdiği yanıt için bile ceza aldı.

Les Bleus’un 10 metrelik çizginin gerisinde kalması gerekiyordu, ama onlar Kaptan Thierry Dusautoir liderliğindeki “Siyah-formasyon” da All Blacks’e doğru ilerlediler.

Dusautoir, 2011’de Fransa’yı açtı. Kaynak: Dave Lintott

Fransa daha sonra “turnuva kültür ritüel protokolünün ihlal edilmesi” için 2.500 £ para cezasına çarptırıldı.

İngiltere’nin 1997’de All Trafford’u Norm Hewitt ile Eski Trafford’daki Haka sırasında İngiltere’nin 25-8 kaybettiği maçında karşı karşıya getiren Richard Cockerill’i taklit etmesi pek olası değil.

Yeni podcast’imize, The42’de Heineken Rugby Weekly’e abone olun, burada:


Check Also

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa, sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık açıklaması yaparak Beşiktaş‘ta ki geleceğine dair ipucu da …

Bir cevap yazın