Marsilya’nın kusurlu Şampiyonlar Ligi galibiyet hikayesi

Olimpiyat Marsilya takımı Şampiyonlar Ligi kupasını kutladı.

Olimpiyat Marsilya takımı Şampiyonlar Ligi kupasını kutladı.

NE ZAMAN İZLEME ATLETİ Atletico Madrid, Lyon’da Lyon’da yapılan Avrupa Ligi finalinde, bir asır önce çeyreklik bir seri olan Şampiyonlar Ligi’ni kazanan seleflerinin başarısını çoğaltmayı hedefleyecektir.

Tıpkı Raymond Goethals’ın OM tarafının, Baresi, Maldini, Costacurta ve Tassotti’nin efsanevi AC Milan’ı yenmesi gibi, savunmacı bir korkuyla karşı karşıya. Ve Diego Simeone’nin Atleti’si, çağlar için Milano takımı ile aynı sınıfta olmasa da, Ligue 1 tarafının önemli underdoglar olduğu konusunda çok az şüphe var.

Ama Rudi Garcia’nın tarafının kesinlikle önleyeceği şey, 1993 bağbozumuine musallat olan rezalettir.

Marsilya’nın en büyük zaferinin sahnesi o yıl Münih’te oynanırken, belki de oyunun şimdiye kadar bildiği en büyük savunmaya karşı 1-0’lık bir başarı yakaladı.

Marsilya’nın Abedi Pele tarafından yapılan bir operasyonun ardından bir köşe kazandığı saat 42 dakika vardı. Pek çok kişi tarafından Afrika’nın en iyi futbolcularından biri olarak görülen Gana’lılar, daha sonra Basile Boli tarafından yakın bir noktadan hedefe doğru ilerleyen sert bir sallanan köşe sundu. Kaleci Sebastiano Rossi top ağın ortasına uçtuğunda hareketsiz kaldı.

Boli, daha sonra hedefi tarif eden “ebediyet için bir üstbilgiydi”.

Boli’nin başlığını Fransa’nın ilk ve şimdiye kadar sadece Avrupa Kupası şampiyonu kazanmasına rağmen, Fransız futbolunun utançtaki ikinci kadrosuna kendilerini bulan bir Stade Velodrome tarafında dramatik bir etki yaratan bir hikayenin başlangıcı oldu.

Drama, Marsilya cumhurbaşkanı Bernard Tapie’nin geçtiğimiz yıllarda bir dizi Avrupa Kupasının ardından kaçırmak için çaresiz kaldığı bir maçın hazırlıklarını denetlediği için, Almanya’daki olaylardan bir hafta önce başlamıştı.

Tapie, kendi tarafının herhangi bir maliyetle başarılı olduğunu görmek için istekli, konuşulan bir karakterdi.

Bir yıl önce Sparta Prag’a yarışın erken aşamalarında yaptığı şok yenilgisiyle boğuldu. Buna karşılık, Fabien Barthez, Marcel Desailly, Alen Boksic ve Dünya Kupası kazanan forvet Rudi Voller dahil olmak üzere büyük isimlerin bir salı imzaladı.

Bu oyuncular, Marsilya’yı bir çiftin eşiğine getirdiler ve iki Şampiyonlar Ligi grubundan birini müzakere ederek ligin zirvesine çıktılar. Bununla birlikte, Division 1, Avrupa Kupası finalinden önceki günlerde dengede kaldı.

Haftasonu önce Valenciennes’e yapılacak bir gezi, bir kazan-kazan maçıydı. Marsilya, şaşırtıcı bir şekilde rakip olmayan rakiplere karşı 1-0 üstünlüğüne çıktı, onlara devam etmelerine ve şampiyonluğu kazanmalarına izin verdi, ancak kısa bir süre sonra hepsinin göründüğü gibi olmadığı ortaya çıktı.

Oyunun yarısında Valenciennes oyuncusu Jacques Glassmann, koçu Boro Primorac’a, hem Marsilyalı oyuncu Jean-Jacques Eydelie’nin hem de Nantes takımının eski takım arkadaşı Marsilya yönetmeni Jean- Pierre Bernes.

Valenciennes oyuncuları Jorge Burruchaga ve Christophe Robert’in de para teklif edildiğini ve Robert’ın eşinin Marsilya takımının otoparkındaki otoparktan tam anlamıyla bir not aldığını anladı. Daha sonra oyuncunun kayınvalidesinin bahçesinde gömülü bulundu.

8 Haziran 1993 tarihinde bir ceza soruşturması açılmış ve bu nedenle aylarca talep ve karşı iddialar takip etmiştir.

Sahada, ertesi sezon Marsilya’nın Şampiyonlar Ligi’ni Uefa tarafından savunma hakkı reddedildi – ancak hiçbir zaman unvanlarından sıyrılmasalardı – ancak, maalesef, ligde ikinci sırada yer almasına rağmen, nisan ayında Fransız FA’nın küme düşmesine mahk condm edildi. Kampanyayı Paris Saint-Germain’in arkasında bitirecekler.

Aylar içinde, kulüp iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı ve sadece Adidas’ın sahibi Robert Louis-Dreyfus 1996’da üst uçuşa geri dönebildiğini anladı. Önceki yıllarda mali durumlarının tehlikeli durumu, ligin sıkı mali gözlemcisi olan DNGC’nin bir üst düzey uçuş lisansı vermeyi reddettiğini görmüştü.

[gömülü içerik] Kaynak: OM / YouTube

Bu arada dramadaki kilit aktörler hapis cezasına çarptırıldı. Tapie, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı, sekiz ay da askıya alınmadı, yolsuzluk ve tanıkların yüceltilmesi suçlarından dolayı. O zamandan beri bir ajan haline gelen Bernes, sadece üç hafta içinde askıya alınmamış olsa da benzer bir ceza vermiştir.

Bu arada Eydelie, belki de en çok acı çekti. Çok yönlü defans oyuncusu kariyeri 27 yaşında, zirveye yaklaşırken kesintiye uğradı. Bir yıl hapis cezasına çarptırılmış hapis cezasına çarptırıldı ve 17 gün boyunca parmaklıklar ardında görev aldı, ancak 18 ay boyunca futbol faaliyetlerinden yasaklandı.

Daha sonraları Benfica’ya katılabilse de, Portekizli devlere hiç bir zaman etkide bulunmadı; Kariyeri, Sion ve Walsall gibi oyuncular için oynayan bir savaşçıya gönderildi.

Gerçekten de, Tapie ve Marsilya Şampiyonlar Ligi kazanan taraftaki suçlamalarından dolayı 2001’de emekli olduktan sonra kendisi için bir isim daha yaptı.

2006 otobiyografisi, Milan’la buluşmadan önce, o ve diğer oyunculara şüpheli enjeksiyonlar yapıldığını iddia ettiği için dikkatleri çekti.

Etkinlikten on yıl geçtikten sonra, Uefa’nın maçtan sonra yürütülen anti-doping testlerini kontrol etmekten başka bir şey yapmadığı çok azdı.

FFF başkanı Jean-Pierre Escalettes ve LFP başkanı Frederic Thiriez yaptığı açıklamada, “Bu testler olumsuz olduğunu kanıtladı, tartışmalar bir patlama ile yeniden ortaya çıktıkça ortak bir açıklamada.

Tapie eski oyuncunun yorumlarını üzerine yargıladı, ancak başarısız oldu.

Arsenal patronu Arsene Wenger, Tapie döneminde Monako’nun baş koçuydu ve o zamandan, hayatının “en zorlu dönemi” olarak bahsetmişti ve çoğu zaman bir şeylerin devam etmediğine işaret ediyordu.

2013’te konuştu: “Birbirimize küçük olaylar eklendi, sonuçta tesadüf olmadı. Ama bunu kanıtlamak çok zor. ”

Bu yüzden hayal kırıklığına uğramış olan Wenger, bir zamanlar OM’nin hayatını kaybetmeyen başkanının karşısına çıkmak için tünelde tutulması gerektiğini söyledi.

Gerçekten de, Marsilya Avrupa şampiyonu olabilir, ancak Wenger 2006 yılında L’Equipe’ye şunları söyledi: “Fransız futbolunun yaşadığı en kötü dönemden bahsediyoruz. Marsilya’daki Tapie’nin etkisi ve yöntemleri nedeniyle içten kangrendi. ”

Boli’nin üstbilgisi hem Marsilya ölümsüzlüğünü hem de onun hakkını vermiş olabilir, ancak başarıları sonsuza dek lekelenmiş olarak hatırlanacak.

Salı günü L’Equipe’ye konuşan Boli, artık bir kulübün müdürü, Dimitri Payet’i ayak izlerini takip etmek için destekledi: “Onu, 20 metre ötede, sihirli ayağıyla görüyorum… Ve eğer 87. dakikadaysa daha da güzel ol. ”

Eğer Boliv’in öngörüsü doğruysa, hayranlarını çok büyüleyen bu Marsilya tarafı, yeni bir nesli hatırlamak için başarıya götürecek – ve 25 yıl önce gerçekleşen olaylardan hiç bitmeyecek.

The42 Instagram’da! Bizi takip etmek için telefonunuzdaki aşağıdaki düğmeye dokunun!

İngiltere Dünya Kupası kazanan defans oyuncusu

‘Rozetini seviyor ve hayranların hayranlarının onu seveceğinden şüphem yok.


Check Also

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa, sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık açıklaması yaparak Beşiktaş‘ta ki geleceğine dair ipucu da …

Bir cevap yazın