Hırvatistan Dünya Kupası başarısı, skandaldan gelen spotu değiştirdi

Hırvatistanlı oyuncular kutluyor. Resim: Xinhua Haber Ajansı / PA Görüntüleri

Hırvatistanlı oyuncular kutluyor. Resim: Xinhua Haber Ajansı / PA Görüntüleri

HIRVATİSTAN’IN PERFORMANSI Dünya Kupası’nın yarı finallerine ulaşırken, taraftarlarla takım arkadaşlarına uzlaşma sağladı ve son yıllarda Balkan ülkesinde futbol oynamış olan yolsuzluğun önünü kaldırdı.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, Luka Modric’in tarafı, ülkenin dört milyonu civarında bir insanın dudaklarında olmuştur.

Çarşamba günü İngiltere ile yüzleşmeye hazırlanırken, teknik direktör Zlatko Daliç ve oyuncuları ulusal kahraman olarak kutlanıyor ve isimleri Hırvatistan genelinde sokaklarda zikrediliyor, cesaret, mükemmeliyet ve alçakgönüllülük esası olarak tanımlanıyor.

Ancak sadece bir ay önce durum çok farklıydı.

“Tanrı’ya dua et, hepsini kaybettiler!”, Özellikle sahil kasabası Split’te ve çevredeki bölgede, Euro 2016’dan kalma grafiti ve pankartları okudular.

“Her yenilginiz bizi mutlu ediyor, Split size en kötüsü diliyor!” Haziran ayında Brezilya’da bir yenilgiden sonra Split’te bir köprüde bir afiş oku.

Eleştirmenler, Hırvat futbol federasyonundaki karışık yönetimin, birçok futbol taraftarı ve halk arasında hem federasyon hem de genel olarak futbol karşısında büyük bir düşmanlığa yol açtığını söylüyor.

Ülke, FIFA ve UEFA tarafından, maçlarda fişek fırlatması ve faşist sloganlar atmasıyla tanınan asi taraftarlar tarafından defalarca cezalandırıldı.

Geçtiğimiz günlerde Modric ve Liverpool defans oyuncusu Dejan Lovren, Dinamo Zagreb kulübünün patronu Zdravko Mamiç’in Haziran ayında altı milyon yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hırvat federasyonunun gerçek patronu olarak görülen Mamic, şu anda Bosna’da saklanıyor.

Hem Modric hem Lovren, Mamic’in duruşması sırasında Dinamo Zagreb’ten transferleri sırasında ifade verdi.

Modric tarafından verilen kanıtlar, gözle görülür bir şekilde kafası karışmış ve ulusal takımı için ilk yılını yaptıklarını bile hatırlayamadılar, korkan hayranları Mamic için indirgenmiş bir cümleye yol açabilirdi.

Real Madrid’in orta saha oyuncusu sahte hapis cezasına çarptırıldı, hapis cezasıyla teoride cezalandırıldı, ayrıca Lovren de soruşturuldu.

– Öfke unutuldu –

Fakat hayranların öfkesi Modric’in Dünya Kupası’ndaki parlak performanslarından sonra unutuldu.

Memlunun davası, stadyumlarda yetersiz ve eski altyapısı, düşük kaliteli hakemlik ve taraftarların federasyona ve onun başkanı Davor Suker’e karşı ayaklanması, takım etrafında olumsuz bir atmosfer yarattı.

Her ne kadar Rusya’daki başarı korkunç havayı kaldırsa da, Hırvat futbolunun sorunları devam ediyor.

Eski uluslararası Dario Simic Nisan ayında AFP’ye verdiği demeçte, “En kötü şey, toplumun futboldaki güveninin tamamen kaybedilmiş olmasıdır.”

Bir zamanlar 1998 Dünya Kupası Altın Önyükleme yarışmasının galibi olan Suker, 2012 yılında Meml’sk lobi faaliyeti nedeniyle federasyonun başına geçtiği ve kuklası olmakla suçlandığı için taraftarlar tarafından beğenilmiyor.

Suker dört yıllık bir dönem için yeniden seçildi. Memleketle birlikte yargılanan ve hapishanede üç yıl hapis cezasına çarptırılan Damir Vrbanoviç, federasyondaki üst düzey bir yetkili, görevini sürdürdü.

Önde gelen spor muhabiri Robert Matteoni, AFP ‘ye verdiği demeçte, “Takımın Dünya Kupası ve diğer tüm konulardaki başarısı birbiriyle ilişkili değil.” Dedi.

“Şu anda olan şey saf futbolun sonucudur. Artık harika oyuncular ve onlardan en fazla şekilde yararlanabilen bir antrenörümüz var ve bu sonucun nereden geldiğini gösteriyor. ”

– Gerekli derin değişiklikler –

Rusya’ya yönelik cezalarda ciddi bir galibiyetin ardından Hırvatistan, Dünya Kupası finalinde bir yer için Moskova’nın Luzhniki Stadı’nda 80.000 kişinin önünde İngiltere’yi Çarşamba günü oynayacak.

Hırvatistan’ın ilk Dünya Kupası’nda yarı finallere bağımsız bir ülke olarak katılan 1998 ekibinin başarısını tekrarladılar.

Bazı yerel medya, turnuva bittiğinde, daha iyi bir değişim tetikleyebildiğini söylüyor.

“Belki futbol gerçekten eve geliyor. Hırvatistan’a ait olduğu yerde, ”İngiltere’de etkili olan Jutarnji List gazetesi, İngiltere’deki“ The Coming Home ”unvanındaki tezahüratlara, 1996 Avrupa Şampiyonası’ndan yeniden canlandırılan tema şarkısına değindi.

Bildiride, “Hırvat futbolunun bu çirkin sayfayı çevirme şansı var… ve yeni bir tarih yazmaya başlıyor,” dedi.

Ancak, “zafer şampanyalarında duş aldıktan sonra, sadece kozmetik değil, derin değişiklikler yapılması gerektiği” konusunda uyardı.

The42 Instagram’da! Bizi takip etmek için telefonunuzdaki aşağıdaki düğmeye dokunun!

Celtic olarak ikna edici Şampiyonlar Ligi eleme maçı kazanırken yeni hedefe imza attı

Limerick native Lynch, Sligo’yu yeniden birleştirirken Showgrounds için Eyaletleri değiştirir


Check Also

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa, sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık açıklaması yaparak Beşiktaş‘ta ki geleceğine dair ipucu da …

Bir cevap yazın