Alex Scott a breath of fresh air to Sky Sports

Alex Scott (dosya resmi). Resim: Gökyüzü Sporları

Alex Scott (dosya resmi). Resim: Gökyüzü Sporları

FUTBOL KAPSAMI, kadına karşı tutumuna nispeten kısa bir zaman dilimi içinde çok yol kat etmiştir.

Çok uzun zaman önce, kadınların futbolunun Sky’da gösterdiği nadir durumlarda, Andy Grey, FA Cup’ın gollerini gülüyordu.

Bu olay görünüşte cezasız kalırken, eski Sky pundit ve sunucusu Richard Keys, Ocak 2011’de utanç verici, cinsiyetçi sözler söyleyerek haklı bir şekilde görevden alındı.

O zamandan beri, Sky ve futbolun genel kapsamı giderek daha modern bir bakış açısı benimsedi.

Yıllar boyunca, bir kadın futbolu pundit fikri akla yatkın görünmezdi. Ama yavaş yavaş, bu kavram benimseniyor.

2018 Dünya Kupası’nda Eni Aluko, ITV’nin önde gelen analistleri arasında yer alırken, BBC yorumcusu Vicki Sparks, British TV’de bir Dünya Kupası oyunu için ilk kadın oldu.

İrlanda televizyonu da aynı değişiklikleri yapıyor – aynı zamanda ABD’li efsane Hope Solo’dan bahsetmeyecek olan britanyalılar / İrlandalı uluslararası Stephanie Roche ve Louise Quinn, RTÉ’nin son Dünya Kupası kapsamında yer aldılar.

Quinn’in geçen Temmuz ayında konuyla ilgili uzun bir röportajda <42> dediği gibi: “Oyun hakkında bilgi sahibi olmaları durumunda, bu spordan kimin bahsettiğinin önemi nedir?”

Dahası, futbolun dışında, sınırlar da kırıldı – Fiona Steed, 2015 Dünya Kupası Rugby Dünya Kupası’na katkıda bulundu.

daha az yüksek profilli programlar için RTÉ hep eski Wexford Youths oyuncu Ruth Fahy Futbol Cumhuriyeti’nin onu anlayışlı katkıları nedeniyle hoş varlığı ile de değişiklikler yapmaktayız.

Ve belki de yaz boyunca İngiliz ulusal yayıncılarının yaklaşımından sıyrılan Sky Sports, eski Arsenal oyuncu ve İngiltere’nin uluslararası Alex Scott’unu Premier Lig ve uluslararası futbol sahasına entegre etmeye başladı.

İyi bir pundit olmak için oyunu en üst seviyede – erkeklerde ya da kadınlarda – oynamak zorunda olmak zorunda değilsiniz. Richie Sadlier ve Eamon Dunphy, oyundaki rakipsiz kariyere rağmen kameraların önünde başarılı isimler aldı.

Yine de, Scott’ın futbolda süslü bir zaman geçirmesine, Şampiyonlar Ligi, Premier League ve FA Cup’ın sayısız diğer ödüller arasından kazanmasına kesinlikle yardımcı oluyor.

[gömülü içerik] Kaynak: Sky Sports Futbol / YouTube

Benzer bir şekilde, en iyi futbolcu olduğu için Scott’a iyi bir pundit olmak için ilahi bir hak vermez, ancak bugün Sky’nın Premier League kapsamının bir parçası olarak güvence altına alınmıştır.

Birçok ex-pros’in temsili klişelere dönüştüğü ve isimlerini tek başına ele geçirdiği gözükse de, hiç kimse Scott’ta bu suçlamayı haklı bir şekilde haklayamazdı.

Eski sağduyunun araştırmasını yaptığı duygusunu alırsınız ve bazı erkek uzmanların takıntılı görünmesine neden olacak şekilde, bir takımın “karakterini” ve cetera’sını yorucu bir şekilde sabitlemekten ziyade gerçek taktiksel bir anlayış sunar.

Bugünkü Everton-Batı Ham oyununda, Scott, Hammers’ın ilk golü için Toffees savunucuları Kurt Zouma ve Mason Holgate arasındaki gereksiz büyük boşluğu belirtti ve Marko Arnautović’in bu sorun bölgesinden sürekli olarak faydalanabileceğini vurguladı. Ayrıca Everton’un neşelerinin çoğunu merkez bölgelerle sürekli olarak aşırı kalabalıklaştığını, ancak oyunun geliştirdiği bu artı noktayı gerçekten aktifleştiremediğini de belirledi.

Scott’un sadece Sky’ın ilerleyişinde ilerlemesi değil, en önemlisi de akıllı katkılar yaparak kapsama katılmasıdır.

Ve bu gelişmelerin hepsi çok cesaret verici olsa da, elbette futbolun aniden cinsiyetçi tutumlar sergilemekten bağışıklık kazanmış olduğu veya bazı yönlerden “erkeklerin kulübü” olmaktan kaçındığı anlamına gelmez.

Bu noktada, yüksek profilli erkeklerin maçlarını analiz eden bir kadın pundit fikri hala bir roman hissi veriyor. Bu mesele artık belirginleşinceye kadar, eski moda tavırlar geçerli olmaya devam edecektir.

The42 Instagram’da! Bizi takip etmek için telefonunuzdaki aşağıdaki düğmeye dokunun!


BJK HaberleriBJK KadrosuBeşiktaş maçı

Check Also

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa, sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık açıklaması yaparak Beşiktaş‘ta ki geleceğine dair ipucu da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir