Resmi poster. Resim: Ross Whitaker

Resmi poster. Resim: Ross Whitaker

Ocak 2017, Rio Olimpiyatları’nda yıkıcı yenilgisinden sadece birkaç ay sonra ve Connecticut’ta yeni ev sahipliği yaptığı evdeki acı soğukluğa rağmen Katie Taylor yeni çevresine ısınıyor.

Yeni teknik direktör Ross Enamait’in sert, hayır fırfırlar, eski okul yaklaşımı, Katie’nin bir yıl boyunca aile bozulmalarının ardından boksla aşık olmaya ve spor mağlubiyetinin harap ve moral bozukluğuna bırakılmasına yardımcı oldu.

Onun antrenmanı geleneksel boks zaman çizelgesini yansıtır, üç dakika ve bir dakika arasında dinlenmek için. Büyük bir lastiği balyozla çarpıştırarak, Enamait’in garajının sert duvarlarına sıçrayan her bir sesin sesi. Katie’nin her an eğitim vermeye başladığına olan bağlılığını izlemek çok etkileyici.

Bu aşamada yaklaşık üç ay boyunca Katie’yi takip ettim, o da profesyonelliğe döndükten ve açılışını iki zaferle açtığı andan itibaren. Katie, bir kamerayla etrafta olmak için alışıyor, sessizce geri dönüş girişimine tanıklık ediyor ve gelecekte bir noktada bir filme dönüşeceğini umuyor. Çoğu zaman, tamamen duvardaki bir sinek kadar yakın olmak için tamamen yok sayılırım. Sonra, molalarından birinde, Katie bana dönüyor.

Ross, bu film için ne gibi ödüller kazanabiliriz? ”

Filmin en önemli sonucunun, onunla mutlu olduğumuz ve kitlelerin bundan hoşlandığı ve görmeye gittiği yanıtını verdim. Katie başını salladı. Lastiği çarpmaya geri dönüyor. Üç dakika sonra Katie tekrar konuşur.

Tamam, ama hangi ödülleri kazanabiliriz ?! ”

Enamait, “Onun ne kadar rekabetçi olduğu konusunda bir fikir sahibi olmaya başlıyor musunuz?” Diye gülüyor ve ekliyor.

Çekime başladığımda, en büyük endişem, izleyicilerin Katie’yi tanımasının zor olabileceğiydi, çünkü o, o kadar çok kamera utangaçtı ki. 15 ay sonra filme çekildi ve bu endişe tamamen dağıldı. Katie’nin, sessizken, olağandışı bir karizması olduğunu ve düzenlemede filmi şekillendirmeye başladığımızda, bu karizmanın ekrandan açıkça ayrıldığını gördük.

Katie en başından beri filmin “dürüst, gerçek ve dürüst” olması gerektiğine karar verdi ve erken görüşmelerde göğsünden kurtulmak istediği şeyler olduğu neredeyse belliydi. Medyadaki herkesin Katie’nin zorlukları hakkında yazdığı gibi görünüyordu. Bazıları onu yazmıştı. Bu film Katie’nin hikayesini, kendi bakış açısıyla anlatması için bir fırsattı. Bazen, 2016’nın yıkımını tartışırken Katie’nin mola vermesini izlerken karnımı hasta ediyordum.

Katie ile daha fazla zaman geçirdiğimde, karakterine bir pencere açan özel anları yakalamaya başladım. Onun kendi ücretini kaybetme olasılığını, olası bir rakibin ödeme paketini arttırmayı ve onları halkaya çekmeyi tartıştığını duydum. Şimdi herkes Katie ile kavga etmek istiyor, çünkü “para dövüşü” (Eddie Hearn’in de belirttiği gibi) kadın boksunun, kariyerinin ilk günlerinde birkaç rakip, Katie ile mücadele etmek ve savaşmak istemişti. Kariyer kariyeri bile olsa Katie ile yüzmeye değmezdi.

Bu özel kavgadan sonra, Katie çekini kaybetti ve öncelikleri listesinde ne kadar para olduğunu gösterdi. Bu onun değerini bilmediğini söylemez. Biri, boksta bu misyonun, daha önce üstlendiği misyonlar kadar onun için önemli olduğu duygusunu alır. Kadınların boksörünü haritaya yerleştirmek için yıldız kalitesine sahip birkaç boksörden biri. Katie ilk boks yapmaya başladığında, kızlar İrlanda’daki ringe giremezdi ve ilk günlerde savaşmak için bir çocuk gibi giyinmişti. Olimpiyat altınını hayal ederken, henüz Oyunlarda olmayan bir spordaydı. Daha önce gelen değişikliklerin anahtarıydı ve Katie de pro boksta gelecek değişikliklerin merkezinde olacağını biliyor.

Eğitmen ile birlikte Ross Enamait ve yönetmen Brian Peters, Cindy Serrano hakkındaki son zaferinden sonra. Kaynak: Emily Harney / INPHO

Katie’den uzakta, onunla birlikte kavga gününde gördüğümüz iki farklı Katili ile görüşürüm. Günün çoğunda Katie sessiz, kibar, etrafındaki herkes için hoştur (belki de ihtiyacı olan her şeye sahip olduğundan emin olan biraz daha fazla talepte bulunmasına rağmen) ancak belli bir noktada odaklanmış, vahşi bir hayvan haline gelir. savaşa gitmeye ve zaferi garantilemek için gereken her şeye itmeye hazır. Katie’nin eldivenlerini giydiğinde değişimin olduğunu düşünüyoruz. Gözleri parlatır. Ringde dövüşmesi gereken iç derinliklere çekiliyor.

Bu filmden başlayarak, Katie’nin hikaye adaletini yapmaktan gerçekten endişeliydim. Her şeyden önce, kariyerinin çok uzağında olmasına rağmen ulusal bir kahraman ve şimdiden tarihsel bir figür. Bu projeyi kariyerinin en alt noktasında almak için Katie’nin cesuruydu, bu yüzden doğru bir şekilde elde etmek için büyük bir sorumluluk gibi hissettim. Filmin tepkisini çekerken, izleyicilerin bunu sevdiği ve eleştirel tepkinin ezici bir şekilde olumlu olduğu için şimdi rahatlıyoruz. Katie filmi izlemedi. Emekli olduğu zaman, kariyerine bakmaya hazır olduğunda onu izlemeyi dört gözle beklediğini söylüyor. Yine de o değerlendirmeleri değerlendirmeleri zevk olduğunu söyledi.

İnsanlar bir netice sormaya başlıyorlar ve belki de bu kötü bir fikir değil. Katie’nin bakış açısıyla, daha yeni başlıyor. En büyük 20 kiloluk pound kadran boksörünün yarısı potansiyel rakipler olmakla birlikte, ekibinin önümüzdeki birkaç yıl boyunca neden heyecanlandığını görmek kolaydır. Umarım bu film Katie’nin yaptığı tarihe dikkat çeker.

KATIE şimdi İrlanda’nın dört bir yanında gösterim yapıyor, KatieTaylorFilm.com adresinden kitap ayırın

Yeni podcast’imize, The42’de Heineken Rugby Weekly’e abone olun, burada:


Check Also

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa : Sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık

Shinji Kagawa, sabırla savaştık, taraftarımızın gücüyle kazandık açıklaması yaparak Beşiktaş‘ta ki geleceğine dair ipucu da …

Bir cevap yazın